Skip links

Hava Kaynaklı Isı Pompası Nedir?

Hava kaynaklı ısı pompaları, doğadaki havayı ısı kaynağı olarak kullanan ısı pompası çeşididir.

Buzdolabı sisteminin çalışma şekline benzer bir stilde çalışan hava kaynaklı ısı pompaları, doğadaki havanın ısı enerjisine dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Hava kaynaklı ısı, bu sistemde düşük sıcaklıkta bir akışkana iletilmekte ve bu akışkan su sıcaklığının artmasını sağlayan komprosörün içinden geçmektedir. Komprosörden geçtikten sonra yüksek sıcaklığa ulaşan su ise konutların ısıtma ve sıcak su kullanım sistemlerine iletilmektedir.

Düşük sıcaklıklarda uzun süre ısı vermek üzere tasarlan ve verimi oldukça yüksek olan bu sistemler hava sıcaklığı -15 °C’ye kadar düşse bile ısı üretimi sağlayabilmektedir.

Hava kaynaklı ısı pompaları, havadan havaya ısı pompası ve havadan suya ısı pompası olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır.

Havadan havaya ısı pompası sistemi, bir konutu ısıtmak için doğadan elde ettiği ısıyı hava kanalları ile fanlara iletmektedir. Bu sistemde konut içi kullanıma sunulan sıcak suyun sağlanması oldukça zordur.

Havadan suya ısı pompası sistemi ise ısıyı ıslak merkezi ısıtma sistemi yoluyla dağıtmaktadır. Isı pompaları bu sistemde kazan sistemlerinden daha düşük bir sıcaklıkta çok daha verimli şekilde çalışmaktadır. Bu özellik havadan suya ısı pompalarını, düşük sıcaklıklarda daha uzun süre ısı verebilme özelliğine sahip olan büyük radyatörler ve yerden ısıtma sistemleri için oldukça ideal hale getirmektedir.

Hava kaynaklı ısı pompalarının birçok avantajı bulunmaktadır. Isınma maliyetlerini büyük ölçüde azaltan bu sistem uzun bir kullanım ömrüne sahiptir ve daha az bakım gerektirir. Kurulumu oldukça kolay olan sistem, konutların dışına monte edilebilmektedir. Bu sayede yer kaplama durumu da ortadan kalkmaktadır.

Hava Kaynaklı Isı Pompaları Nasıl Çalışır?

Hava kaynaklı ısı pompaları, havadan aldıkları ısı enerjisini konutlardaki radyatörleri, yerden ısıtma sistemlerini, sıcak hava konvektörlerini ve kullanım suyunu ısıtmak için kullanmaktadır.

Bu ısı pompaları buzdolabından nasıl ısı elde edebiliyorsa doğadaki hava kaynağında ısı elde edebilmektedir. Hava kaynaklı ısı pompalarının çalışabilmesi için bir miktar elektrik enerjisine ihtiyaç vardır.

Sistem tarafından topraktan, havadan veya sudan elde edilen enerji ise doğada sürekli olarak yenilenmektedir.

Sohbeti Başlat
Yardıma ihtiyacınız mı var ?