Skip links

Isı Pompalarının Faydaları

Isı Pompalarının Faydaları

Verimlilik değerleri oldukça yüksek olan ısı pompaları, sağladıkları tasarruf, çevre dostu özellikleri ve tek bir cihazla temel ev ihtiyaçlarını giderebilme yetenekleri sayesinde geleceğin en etkili enerji sistemleri arasında yer almaktadır.

Dünya genelinde çok fazla tercih edilen ısı pompalarının COP (performans katsayısı) değerleri (günümüzde ticari cihazlarda yaklaşık olarak) 4’e eşittir. Bu sebeple sistemde 1 birim enerji karşılığında 4 birim enerji elde edilmektedir.

Yüksek miktardaki enerjiyi en düşük maliyetler ile kullanım özelliğine sahip olan ısı pompaları, ciddi oranda tasarruf sağlanmasına olanak tanımaktadır.

Hava, toprak ve su gibi doğada mevcut olan enerji kaynaklarını kullanma gibi büyük bir avantaja sahip olan ısı pompaları, doğalgaz ve klima sistemlerine göre enerji maliyetlerini büyük oranda azaltmaktadır.

Doğalgaz ve klima sistemleri ile karşılaştırıldığında; hava kaynaklı ısı pompaları ısıtmada yüzde 30, soğutmada yüzde 50, toprak ve su kaynaklı ısı pompaları ise ısıtma ile soğutmada yüzde 60’ın üzerinde tasarruf sağlamaktadır. Bu sayede tüketici, ısınma ve soğutma ile ilgili enerji giderlerinde ortalama yüzde 50 tasarruf sağlayarak faturalarının yarı yarıya düşürme imkanına sahip olmaktadır.

Yenilenebilir enerji sistemleri arasında yer alan ısı pompalarının gaz, sıvı yakıt kaçağı veya yangın riski bulunmamaktadır. Baca ve yakıt tankıyla birlikte havalandırma ihtiyacı da bulunmayan ısı pompaları, mevcut binalara kolayca adapte edilebilmektedir.

Soğutma, ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını tek bir cihaz ile karşılayabildiği için diğer sistemlere göre yatırım maliyeti oldukça düşük olan bu sistemin yıllık bakım maliyetleri de oldukça azdır.

Sohbeti Başlat
Yardıma ihtiyacınız mı var ?