Skip links

Su Kaynaklı Isı Pompası Nedir?

Su kaynaklı ısı pompaları; deniz, göl, nehir, yer altı kaynağı veya sondaj kuyuları gibi su kaynaklarındaki suyu ısı kaynağı olarak kullanan ısı pompası çeşitlerinden bir tanesidir.

Geniş çaplı ve çok büyük ısı gereksinimi duyulan alanlarda en iyi çözüm deniz suyu ile elde edilen ısı enerjisidir. Derinliği 25 ila 50 metre arasındaki deniz suyunun sıcaklığı ortalama 5-8 derece civarındadır. Bu sıcaklık oranı ile yüksek performans katsayısı sağlanabilmektedir.

Isı kaynağı olarak deniz suyunun kullanıldığı sistemlerde organik kirlenmenin en aza indirilebilmesi adına korozyona dirençli pompa sistemleri ve kılcal boruların kullanılması gerekmektedir.

En soğuk havalarda bile yüksek sıcaklıklarda kalabilen yer altı suları, su kaynaklı ısı pompası sistemlerinde en verimli ısı kaynakları olarak dikkat çekmektedir. Yer altı suyu kaynaklı ısı pompalarında 2 farklı kuyu gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

Bu kuyuların bir tanesinden sürekli olarak sıcak su ihtiyacı karşılanmaktadır. Diğer kuyuya ise ısı pompası sistemi içerisinde çevirimini sonlandırmış ve ısıtma sistemine enerjisini göndermiş olan dönüş suyu boşaltılmaktadır.

Sistemde yer altı suları doğrudan ısıtma çevriminde kullanılıyorsa bu sisteme açık döngü adı verilmektedir. Açık döngü sisteminde gölden elde edilen su, doğrudan ısı pompasına gönderilmektedir. Kapalı devre sistemlerde ise bobin veya ısı değişim panelleri su kaynağının içine konulur. Antifrizle karıştırılan su ise borulara iletilmektedir. Su kirliliği riski bulunması sebebiyle bu sistem için ayrıca bir planlama onayının alınması gerekmektedir.

Su Kaynaklı Isı Pompaları Nasıl Çalışır?

Çalışma prensibi olarak toprak kaynaklı ısı pompalarına benzeyen su kaynaklı ısı pompaları, su kaynağından elde ettikleri ısıyı bir soğutucu yardımıyla konutlara aktarmaktadır. Bu sistemde yatay biçimde yer alan kılcal borular suyun en az 2,5 m derinliğine yerleştirilmektedir. Kılcal borular içerisinde yer alan antifriz destekli su, bir pompa yardımıyla borular içerisinde dolaşım sağlayarak ısı enerjisi elde etmekte ve bu enerjiyi ısı akışkanına iletmektedir. Isı akışkanı ise bu enerjiyi konutların ısıtma ve sıcak su kullanım sistemine iletmektedir.

Sohbeti Başlat
Yardıma ihtiyacınız mı var ?