Skip links

Su Kaynaklı Isı Pompası

Ücretsiz Keşif Formu

  Ücretsiz Keşif Hattı

  0850 304 8118

  Su Kaynaklı Isı Pompası

  Su kaynaklı ısı pompası sistemleri ısı kaynağı olarak suyu kullanırlar. Kullandıkları su kaynakları ve borulama mekanizmalarına göre gruplandırılabilir.

  Su kaynaklı ısı pompası çalışma prensibi olarak toprak kaynaklı ile benzerdir ancak mekanın yanıda su kaynağı olması gerekir ve ilk kurulum maliyeti hava kaynaklı ısı pompalarına göre yüksektir.

  Su kaynaklı ısı pompaları nasıl çalışır?

  Derinliği denizlere göre daha az olan göl veya nehirleri ısı kaynağı olarak kullanan ısı pompaları çalışma prensibi toprak kaynaklı ısı pompasına benzer. Kılcal borular şekilde görüldüğü gibi yatay biçimde en az 2,5 m derinliğe yerleştirilmelidir. Boru içerisinde bir pompa yardımıyla dolaştırılan antifrizli su karışımı ısı kaynağından aldığı enerjiyi ısı pompası içerisinde dolaştırılan ısı taşıyıcı akışkana aktarır. Isı taşıyıcı akışkan da enerjisini ısıtma ve kullanma sıcak suyu sistemlerine aktarır.

  Su kaynaklı ısı pompalarının faydaları

  1. Düşük yakıt faturaları, özellikle konvansiyonel elektrikli ısıtmayı değiştiriyorsanız.
  2. Değiştirdiğiniz yakıt türüne bağlı olarak karbon emisyonu düşüktür.
  3. Yakıt takviyesi gerekmez.
  4. Evinizin yanı sıra kullanım suyunuzu da ısıtabilir.
  5. Minimum düzeyde bakım gerektirir.
  6. Bir hava kaynağı ısı pompasından daha verimlidir ancak maliyeti daha yüksektir.

  Su Kaynaklı Isı Pompaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Deniz suyu büyük çaplı ısı ihtiyaçlarında kullanılan mükemmel bir çözümdür.25-50 m derinliklerde deniz suyu sıcaklığı 5-8 C derecelerde sabittir. Bu sıcaklık değerleri de yüksek performans katsayıları olarak geri döner. Deniz suyu ısı kaynağı olarak kullanıldığı zaman dikkat edilmesi gereken faktörler ise su altına yerleştirilen kılcal borulamaların ve pompa sisteminin korozyona dayanıklı olması ve sistem içerisinde oluşabilecek organik kirlenmenin minimum seviyelerde tutulmasıdır.

  Isı pompaları için en uygun ısı kaynağı ise yer altı sularıdır çünkü yer altı suları kış sezonunda bile yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır. Yer altı suları ısı kaynağı olarak kullanıldığı zaman sistem tasarımında 2 farklı kuyu ihtiyacı oluşmaktadır. Kuyulardan bir tanesinden sürekli olarak sıcak su ihtiyacı karşılanırken, ısı pompası içerisinde çevrimini tamamlayan ve enerjisini ısıtma sistemine aktaran dönüş suyu diğer kuyuya boşaltılır. Kuyu içerisinden alınan suyun direk ısı pompası içerisinde dolaştırılacak olması kuyudan numune alınıp test edilmesi ve gerekli yerlerden onay alınması gerekliliğini oluşturmaktadır. Yer altı sıcak suyunun direk ısıtma çevriminde kullanıldığı sistemler açık çevrim olarak da adlandırılmaktadır.

  Sık Sorulan Sorular

  Su kaynaklı ısı pompasının sizin için doğru olup olmadığını anlamak için dikkate alınması gereken birkaç anahtar soru var:

  Evinizin yakınında borulamanın yapılabileceği akarsu, gölet veya deniz gibi bir su kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. İyi bir ısı elde edebilmek için du kaynağında derinlik önemlidir.

  Su kaynaklı ısı pompaları, geleneksel yöntemlerden daha düşük bir sıcaklıkta ısı üretir, en iyi sonucu elde etmek için, ısıtma sisteminin daha etkili olabilmesi için evinizin izolasyonlu olması önemlidir.

  Sistem, haraket etmek için sadece elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Doğrudan elektrik veya kömür ile çalışan ısıtma sistemlerine göre çok avantajlıdır.

  Sohbeti Başlat
  Yardıma ihtiyacınız mı var ?