Skip links

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Ücretsiz Keşif Formu

  Ücretsiz Keşif Hattı

  0850 304 8118

  Toprak Kaynaklı Isı Pompası

  Toprak kaynaklı bir ısı pompası, bahçenize gömülmüş toprak döngüsü denilen bir boru halkası etrafında su ve antifriz karışımını dolaştırır. Zeminden gelen ısı, akışkana absorbe edilir ve daha sonra bir ısı eşanjöründen ısı pompasına geçer. Zemin yüzey altında oldukça sabit bir sıcaklıkta kalır, bu nedenle ısı pompası yıl boyunca kullanılabilir.

  Toprak halkasının uzunluğu, evinizin büyüklüğüne ve ihtiyacınız olan ısı miktarına bağlıdır. Daha uzun döngüler yerden daha fazla ısı çekebilir, ancak gömülmek için daha fazla yere ihtiyaç duyar. Alan sınırlıysa bunun yerine dikey bir sondaj delinebilir.

  Toprak kaynaklı ısı pompaları su ve hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha verimli bir sistemdir, ancak ilk kurulum maliyeti su ve hava kaynaklı ısı pompalarına göre çok yüksektir.

  Toprak kaynaklı ısı pompaları nasıl çalışır?

  Zemindeki ısı, düşük sıcaklıklarda yer altında gömülü bir boru halkası içindeki akışkan ile emilir. Akışkan daha sonra, evin ısıtma ve kullanım sıcak suyu devrelerindeki, suyu ısıtabilmek için, yüksek sıcaklığa yükselten bir kompresörden geçer. Soğutulan akışkan zemine geri döner ve burada ısıtma gerektiği sürece sürekli bir işlemle yerden daha fazla enerji absorbe eder.

  Normalde halka düz olarak döşenir veya yaklaşık iki metre derinlikte açmalara sarılır, ancak bahçenizde yeterli alan yoksa normal bir ev için 100 metre derinliğe kadar dikey bir halka takabilirsiniz. Isı pompalarının çalışması için elektrik gerektiği için çevre üzerinde bir miktar etkisi vardır, ancak yerden, havadan veya sudan çıkarılan ısınma doğal olarak yenilenmektedir.

  Toprak kaynaklı ısı pompalarının faydaları

  1. Düşük yakıt faturaları, özellikle konvansiyonel elektrikli ısıtmayı değiştiriyorsanız.
  2. Değiştirdiğiniz yakıt türüne bağlı olarak karbon emisyonu düşüktür.
  3. Yakıt takviyesi gerekmez.
  4. Evinizin yanı sıra kullanım suyunuzu da ısıtabilir.
  5. Minimum düzeyde bakım gerektirir.
  6. Bir hava kaynağı ısı pompasından daha verimlidir ancak maliyeti daha yüksektir.

  Sık Sorulan Sorular

  Toprak kaynaklı ısı pompasının sizin için doğru olup olmadığını anlamak için dikkate alınması gereken birkaç anahtar soru var:

  Özellikle büyük olmak zorunda değildir, ancak zemini açma kazısı veya bir sondaj deliğini kazmak için uygun olması ve makinelerin kazılması için erişilebilir olması gerekir.

  Yer altı kaynaklı ısı pompaları, geleneksel yöntemlerden daha düşük bir sıcaklıkta ısı üretirken en iyi sonucu elde etmek ve ısıtma sisteminin etkili olabilmesi için evinizin izolasyonlu olması önemlidir.

  Sistem, haraket etmek için sadece elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Doğrudan elektrik veya kömür ile çalışan ısıtma sistemlerine göre çok avantajlıdır.

  Sohbeti Başlat
  Yardıma ihtiyacınız mı var ?